Stačí jeden trik s listy a jahod bude dvakrát více.
Pečujete o své jahody a staráte se o ně: zaléváte je, krmíte, chráníte před mrazem, ale na oplátku se vám na tenkých stoncích drobí? Výsledek si můžete zkazit sami… s těmi nejlepšími úmysly.
Oslabování je chybou číslo jedna
Kořeny jahod jsou doslova jen 5-7 cm pod povrchem. Sebemenší škrábnutí od pluhu otevírá cestu infekci: šedé hnilobě, moučnivce. Místo kypření záhony raději zamulčujte.
Výborné je borové jehličí nebo drcená kůra. Jsou:
zadržují vlhkost,
chrání před přehřátím,
a hlavně odradí slimáky, kteří milují sladké bobule.
Zalévání, které dělá nepořádek
Nadměrná vlhkost je nepřítelem jahod. Kapky vody na listech fungují jako čočky: na slunci spálí zeleň. Nadměrná vlhkost způsobuje, že bobule jsou vodnaté a náchylné k hnilobě.
Řešení je jednoduché: kapková závlaha. Mezi řádky byste měli zakopat plastové lahve s otvory na dně. Každé tři dny je naplňte vodou – kořeny tak získají vláhu a listy zůstanou suché.
Nejdůležitější je řez
Po sklizni nespěchejte s řezem všech výhonů. Odstraňte pouze staré a nemocné listy. Mladé listy rostlinu nadále vyživují a příští rok se vám odmění dvojnásobným počtem květních stvolů.
Chcete mít plody až do podzimu? Vyberte si opakované odrůdy a přikrmujte je kopřivovým nálevem.
Naplňte 1 kg čerstvých kopřiv 10 litry vody, týden na nich trvejte, pak je zřeďte v poměru 1:10 a keře zalévejte každé 2 týdny.
Je nutné stěhování
Neuchovávejte jahody na jednom místě déle než 3-4 roky – půda se vyčerpává a bobule se stávají malými. Nejlepší předchůdci: česnek a cibule. Nejhorší: rajčata a brambory.
A ještě jedno tajemství supersklizně – odřízněte první květní stonky. To podpoří růst silných keřů a mohutných vaječníků.