Nenápadná rostlina, ideální do zahrady. Chuť je příjemná a zdravá.
Na první pohled se může zdát, že je zcela nenápadný. Nenechte se však zmást – portulaka obecná má skvělou chuť a lze ji pěstovat na zahradě. Vyplatí se to? Přesvědčte se o tom sami.
Portulaka obecná, nazývaná také zeleninová, roste na mnoha místech České republiky. Obvykle kvete od července do září, v té době je pokrytý drobnými žlutými květy. Přesto vypadá stále poměrně nenápadně. Nejčastěji rostlina roste na pustinách. V poslední době se zvyšuje zájem o pěstování této rostliny na zahradě. Důvod? Je jich přinejmenším několik.
Chuť a cenné vlastnosti. Co nevíte o portulaci obecné
Rostlina je proslulá svou chutí a její léčivé vlastnosti se využívají nejen v kuchyni, ale také ve fytoterapii a kosmetice. Je vynikajícím zdrojem vitaminů A, C a vitaminů skupiny B. Obsahuje také železo, sodík, draslík, mangan, vápník, fosfor, hořčík a omega-3 kyseliny. Je také zdrojem melatoninu, který je zodpovědný za regulaci spánku.
Jedlými částmi portulaky obecné jsou listy a stonky, které lze sklízet od května do září. Je chutná jak syrová, tak po tepelné úpravě. Listy rostliny mají mírně slaně nakyslou, oříškovou chuť. Stonky mají charakteristickou kořeněnou chuť. Portulaka se může používat například jako náhrada chřestu. Květy jsou dobrou náhradou kapary. Hodí se také do tvarohu, salátů, syrových salátů a jako příloha k polévce nebo masu. Hodí se také k rýži, bramborám a těstovinám.
Důležité upozornění: Portulaca se konzumuje nejlépe ihned po sklizni. Rostlina není vhodná k dlouhodobému skladování.
Portulacus obecný na zahradě. Jak o ni pečovat?
Portulaka navíc nemá příliš vysoké nároky, takže ji lze úspěšně pěstovat jak na zahradě, tak v květináči na balkoně. Portulaka obecná svým vzhledem připomíná kukuřičný salát. Stonky lodyžní rostliny dosahují délky až 60 cm a jsou bohatě větvené. Její dužnaté listy mají charakteristický oválný tvar.
Portulaka obecná se dobře přizpůsobuje všem podmínkám. Pro zdravý růst potřebuje pouze vhodnou půdu a pravidelnou zálivku. Je třeba mít na paměti, že po vysazení rostliny se jí budete těžko zbavovat – je samosprašná.
Rostlina by se měla vysévat přímo do země. Nejlépe je to udělat v druhé polovině května, kdy je poměrně teplé počasí a pominulo nebezpečí mrazů. Portulaca je citlivá na nízké teploty, proto je vhodné sledovat předpověď počasí. Dává přednost suchým a slunným místům. Nejlepším substrátem pro portulaku je humus a půda bohatá na živiny.
Potřebuje také pravidelnou, ale mírnou zálivku. V horkém počasí je třeba ji také hojně zalévat. Samozřejmě to nepřehánějte – nadbytek vody může vést k hnilobě kořenů. V období květu je vhodné portulaku přihnojovat přírodními hnojivy. Portulaka obecná je jednoletá rostlina, která při prvních mrazech odumírá. Můžete ji však zkusit přezimovat ve světlé místnosti.