|

Lepší než sametky: pod jabloní vysaďte 3 nízké keříky – mravenci a mšice se stromu vyhýbají na míle daleko po celé léto.

Mravenci jsou neúnavní zahradníci, ale bohužel ne v tom smyslu, v jakém by si to přáli majitelé ovocných stromů. Jejich symbióza s mšicemi vede k oslabení jabloní, hrušní a dalších ovocných plodin, což snižuje výnosy a kvalitu ovoce.

Sametky samozřejmě nejsou špatné v odpuzování některých škůdců, ale existují mnohem účinnější, a přitom málo známé rostliny. Dnes vám povíme o skutečné tajné zbrani v boji za bezpečí vaší zahrady – mátě bahenní (neboli penízkovce).

Lepší než sametky: pod jabloní vysaďte 3 nízké keříky - mravenci a mšice se stromu vyhýbají na míle daleko po celé léto.

Máta bahenní, známá také jako pcháč nebo blešník, je nejen krásná, ale také nesmírně užitečná rostlina. Její pověst účinného prostředku proti hmyzu sahá až do starověku. Blechy, komáři, mouchy – ti všichni tuto rostlinu obcházejí a výjimkou nejsou ani mravenci rozmnožující mšice na vašich jabloních.

Tajemství spočívá v její silné, pižmově-minerální vůni, která je mravencům a mnoha dalším hmyzím škůdcům mimořádně nepříjemná. Ostnité květy rostliny vytvářejí další bariéru, která mravencům ztěžuje přístup k jabloni. Jedná se o přírodní, ekologicky šetrný prostředek ochrany proti škůdcům, zbavený nevýhod chemických přípravků.

Jak používat mátu bahenní k ochraně jabloní:

1. Pěstování sazenic: Koncem března – začátkem dubna vysejte semena pro sazenice. Do května tak vyrostou silné sazenice připravené k výsadbě.

2. Výsadba: Po skončení jarních mrazíků se sazenice máty bahenní vysazují do jamek jabloní. Rostlina je nenáročná na světlo, dobře se vyvíjí na slunci i v polostínu. Vzdálenost mezi keříky by měla být asi 50 cm. Na jednu jabloň stačí 3-4 rostliny. Máta se rychle rozrůstá a vytváří hustý voňavý koberec.

3. Péče : Máta bahenní je nenáročná rostlina. Jedinou podmínkou je pravidelná zálivka, protože dává přednost vlhké půdě. To je dáno jejím původem z bažinatých oblastí. Další péči rostlina prakticky nevyžaduje.

4 – Účinné: Máta bahenní nejen odpuzuje mravence, ale také vytváří nepříznivé podmínky pro rozvoj mšic. Jedná se o komplexní přístup k ochraně jabloní před škůdci.

Lepší než sametky: pod jabloní vysaďte 3 nízké keříky - mravenci a mšice se stromu vyhýbají na míle daleko po celé léto.

Výhody použití máty bahenní:

  • Šetrnost k životnímu prostředí: Bezpečné pro lidi, zvířata i životní prostředí.
  • Dlouhodobý účinek : Máta bahenní se šíří a zůstává účinná po celou sezónu.
  • Snadné pěstování: Nevyžaduje žádné zvláštní znalosti a dovednosti.
  • Okrasné : Máta bahenní je atraktivní rostlina, která zdobí kořenáče.

Závěrem lze říci, že máta bahenní je účinným, cenově dostupným a ekologickým řešením problému s mravenci a mšicemi na vašich ovocných stromech. Vyzkoušejte tento jednoduchý a účinný prostředek a vaše zahrada vám poděkuje. Zapomeňte na chemické insekticidy – o ochranu vaší úrody se postará příroda.

Podobné příspěvky