Jedovatá rostlina. Zkontrolujte zahradu, „Mary’s flower“ je životu nebezpečná.
Konvalinka vonná (Convallaria majalis, Lily of May) je jednou z nejlépe rozpoznatelných jarních rostlin – její jemné bílé zvonky a intenzivní vůně potěší každého, kdo se s ní setká v lese nebo na zahradě. Tato krásná rostlina se zvonkovitými květenstvími však skrývá mnohá tajemství. Věděli jste, že konvalinka je jedovatá, ale používá se v lékařství? Pokud jste sledovali seriál Breaking Bad, víte, jak je konvalinka jedovatá.
Konvalinky, důležité informace:
- Konvalinka je krásná rostlina s intenzivní vůní, která se vyskytuje v lesích a zahradách.
- Všechny části konvalinky jsou jedovaté a je třeba s nimi zacházet opatrně.
- Má léčivé vlastnosti – v lékařství se používá na podporu srdce a nervového systému.
- V kultuře je důležitým symbolem – znamená čistotu, lásku a štěstí.
- Jeho vůně se používá v parfémech a kosmetice.
Konvalinkavonná (Convallaria majalis) je rostlina, která potěší svým vzhledem i vůní. Díky své tajemné povaze fascinuje již po staletí a používá se v umění i lékařství. V mnoha kulturách je spojována s čistotou, láskou a štěstím. V Evropě byla považována za „květinu Panny Marie“ a byla často zobrazována v sakrálním umění. Právě jí věnoval Čajkovskij dílo „Konvalinka“. Éterický olej (farnesol) obsažený v konvalince je považován za afrodiziakum. A právě tuto rostlinu použil Walter White v televizním seriálu „Breaking Bad“ jako smrtící jed.
Konvalinka – krásné květy, jedovatá rostlina v zahradě.
Konvalinka je vytrvalá rostlina z čeledi chřestovitých. V přírodě se vyskytuje v listnatých a smíšených lesích v Evropě, Asii a Severní Americe, ale díky své oblibě v zahradnictví ji lze nalézt i v parcích a na květinových záhonech. Dosahuje výšky 15-30 cm a má dlouhé kopinaté listy sytě zelené barvy. Její největší atrakcí jsou však bílé zvonkovité květy, které se objevují v květnu a červnu. Vyzařují mimořádně intenzivní sladkou vůni, která přitahuje hmyzí opylovače.
Po odkvětu dává konvalinka kulovité červené plody, které jsou velmi dekorativní, ale pozor – obsahují vysoce toxické látky!
Konvalinky – krásné, ale nebezpečné
Přestože je konvalinka ceněna pro své estetické a vonné vlastnosti, je třeba mít na paměti, že všechny její části jsou jedovaté. Obsahuje srdeční glykosidy, jako je konvalatoxin a konvalosid, které mohou způsobit otravu s příznaky jako nevolnost, průjem, poruchy srdečního rytmu a v krajním případě i smrt. Voda z vázy s konvalinkami může být také jedovatá! V roce 2021 byla 16letá dívka přijata do Dětského zdravotního centra poté, co se napila vody ze sklenice, která předtím obsahovala konvalinky.
Z tohoto důvodu by se konvalinky neměly konzumovat ani používat bez náležitých znalostí. Rizikové mohou být například děti, které projeví zájem o červené plody rostliny. Na účinné látky obsažené v konvalince jsou necitliví pouze někteří ptáci a lišky.
Terapeutické vlastnosti konvalinek
Navzdory své toxicitě se konvalinka v lékařství používá již po staletí. Látky v ní obsažené mají následující účinky:
- srdeční – regulujísrdeční rytmus a zvyšují jeho účinnost,
- močopudné – podporují funkci ledvin,
- sedativní – pomáhají proti napětí a nespavosti.
Výtažky z konvalinky se používaly při léčbě srdečního selhání, i když dnes jsou stále častěji nahrazovány modernějšími přípravky. Tinktury a extrakty na bázi této rostliny se však ve fytoterapii stále vyskytují.
Přestože konvalinka není chráněným druhem, její sběr v lesích je zakázán článkem .