|

Jednou za deset dní přelijte do hrnce. Orchidej se pod tíhou květů ohne.

Orchideje jsou oblíbenými květinami mnoha Čechů. Jejich pěstování však vyžaduje nejen trpělivost, ale také určité znalosti. Naštěstí stačí malá změna v péči, aby se tyto křehké rostliny staly chloubou každé domácnosti. Jde především o způsob zalévání.

Orchideje, ačkoli jsou na pohled příjemné, mohou být rozmarné. Hlavní je správná zálivka, která by podle pravidel měla odpovídat ročnímu období. Zjednodušeně řečeno, v létě ji stačí provádět jednou týdně, a když se dny ochladí, je vhodné přejít na čtrnáctidenní rytmus. Předpokládá se, že na jaře a na podzim je vhodné zalévat je přibližně každých 10 dní.

Jednou za deset dní přelijte do hrnce. Orchidej se pod tíhou květů ohne.

Zároveň nezapomínejte orchideje hojně zalévat (až po zálivku). Pokud nevíte, jak často orchideje zalévat, zkontrolujte stav půdy – před dalším zaléváním byste měli počkat, až zcela vyschne. To lze snadno zkontrolovat: ponořte prst do půdy (do hloubky asi 2 cm) – pokud ucítíte mírný chlad (vlhkost) – počkejte s další zálivkou.

Záleží také na kvalitě použité vody. Odborníci zdůrazňují, že orchideje nejlépe reagují na temperovanou nebo převařenou vodu, i když dešťová voda je stále nejlepším řešením.

Zimní klima v České republice s sebou často přináší problémy se správným zvlhčováním. Vyhřáté a suché místnosti mohou mít na rostliny nepříznivý vliv. Jednoduchá řešení, jako je zvlhčovač vzduchu nebo mokrý ručník položený na radiátor, mohou být velmi užitečná – účinně zlepšují mikroklima, které orchideje tak milují.

Klíčovým prvkem péče je také správná drenáž. Umístění vrstvy kamenů nebo keramzitu na dno květináče zabraňuje stagnaci vody a podporuje vývoj zdravých a silných kořenů. Díky těmto technikám orchideje nejen správně rostou, ale také bohatě kvetou a potěší domácnost svou přítomností.

Jednou za deset dní přelijte do hrnce. Orchidej se pod tíhou květů ohne.

Čas od času byste měli pečlivě zkontrolovat stav kořenů rostliny. U většiny druhů orchidejí by měly být bílé. Pokud je jejich barva jiná, může to být známkou nadměrného zalévání (v takovém případě byste měli kořenový bal vysušit) nebo přesušení (zejména pokud jsou kořeny scvrklé). Změnu barvy kořenů může způsobit také nadměrné hnojení.

Nedostatečná péče o tyto rostliny může mít neblahé následky, včetně zvadlých nebo dokonce odumřelých květů. Dodržováním jednoduchých pravidel však může každý milovník rostlin vytvořit na okenním parapetu barevnou změť, která ho bude těšit po dlouhá léta.

Podobné příspěvky