|

Jak zalévat sazenice rajčat?

Chcete vědět, jak zalévat sazenice rajčat, aby lépe rostly? Základem je voda, ale nepoužívejte ji přímo z kohoutku. Čas od času se vyplatí použít i domácí posilující přípravek ve formě hnojiva, například: nálev z heřmánku.

Jak zalévat sazenice rajčat?

Jak zalévat sazenice rajčat?

Sazenice rajčat je nejlepší zalévat vodou o pokojové teplotě, přibližně 20 stupňů Celsia, a vyhnout se studené vodě přímo z kohoutku, protože může zbrzdit jejich růst.

Můžete také použít:

  • dešťovou vodu – jedná se o přírodní a měkkou vodu, která je pro rajčata ideální,
  • vodu z vodovodu – tu je však třeba nechat odstát alespoň 24 hodin,
  • převařenou vodu – ta bude fungovat, jakmile vychladne,
  • filtrovanou vodu – můžete použít vodu z uhlíkových filtrů (např. džbánkových filtrů), které odstraňují chlór a těžké kovy.

Vyhněte se používání vody z vodovodu, destilované vody nebo příliš tvrdé vody.

Jak zalévat sazenice rajčat, aby lépe rostly?

K zalévání sazenic rajčat můžete použít i domácí prostředky. Přírodní hnojiva a přípravky podporují vývoj tím, že rostlinám dodávají různé živiny. Je však třeba mít na paměti, že domácí směsi nezaručují spolehlivý růst rostlin.

Jak zalévat sazenice rajčat?

Jak zalévat sazenice rajčat, aby lépe rostly?

  1. Voda s droždím – 10 g čerstvého droždí rozpusťte v 1 litru teplé vody a nechte několik hodin působit. Přípravek stimuluje růst kořenů, posiluje sazenice a zvyšuje imunitu. Používejte jednou za 10-14 dní.
  2. Nálev z heřmánku – nálev připravíte zředěním vodou. Chrání před plísněmi a fytoftózou. Používejte jednou za několik dní při opatrném zalévání.
  3. Zálivka s biohumusem – přírodní organické hnojivo zlepšuje strukturu půdy, dodává živiny. Používejte jednou týdně, biohumus ředěte vodou v poměru 1:10.
  4. Kopřivový nálev – čerstvé kopřivy zalijte vodou a nechte 10 dní působit. Ředíme v poměru 1:10. Můžete také použít kopřivy v sáčcích a pak je jen nechat několik hodin působit. Používejte jednou za 7 až 10 dní.
  5. Voda s medem nebo cukrem je dobrým začátkem pro oslabené rostliny. Smíchejte 1 čajovou lžičku medu nebo cukru s 1 litrem vody. Používejte příležitostně, když jsou sazenice oslabené.
  6. Odvar z banánových slupek – banánové slupky naplňte vodou a nechte působit 24 hodin. Zalévejte přibližně jednou za 2 týdny. Používejte při špatném stavu listů a stonků.
  7. Směs dřevěného popela – smíchejte 1 polévkovou lžícidřevěného popela s 1 litrem vody, nechte působit 24 hodin. Podporuje vývoj silných kořenů. Zalévejte každé 2 týdny.

Domácí hnojiva a směsi jsou účinné, ale pouze pokud se používají s rozumem a ve správném poměru. Jsou vhodná pro ekologické pěstování rajčat a mohou nahradit hotová hnojiva, zejména v počáteční fázi růstu sazenic.

Jak zalévat sazenice rajčat?

Jak posílit sazenice rajčat?

  • Vyberte vhodné místo – rajčata potřebují hodně světla, proto umístěte sazenice na slunné místo. Pokud nemáte přístup k přirozenému světlu, použijte rostlinné lampy.
  • Zajistěte správnou teplotu – optimální teplota pro růst sazenic je 20-25 °C přes den a 15-18 °C v noci.
  • Zajistěte přístup vzduchu – pravidelné větrání místnosti, kde sazenice rostou, zabraňuje houbovým chorobám a posiluje rostliny.
  • Používejte hnojiva – kromě zalévacích přípravků můžete použít hotová vícesložková hnojiva. Nezapomeňte však celý postup naplánovat tak, abyste množství složek nepřehnali.
  • Otužujte sazenice – před výsadbou sazenic do země je postupně přivykáme na venkovní podmínky. Umístěte je ven na několik hodin denně, začněte s krátkými časovými úseky a postupně dobu trvání prodlužujte.
  • Používejte pikýrování – pikýrování sazenic do větších květináčů stimuluje vývoj kořenů a posiluje rostliny.
  • Používejte řez a posilování stonků – když mají sazenice 4-6 listů, můžete jemně zaštípnout vrchol, abyste stimulovali vývoj postranních výhonů.

Jak často zalévat sazenice rajčat?

Četnost zalévání sazenic rajčat závisí na několika faktorech. Především na fázi vývoje – mladé sazenice vyžadují častější zálivku než dospělé rostliny. Dále berte v úvahu převládající teplotu a vlhkost vzduchu – v horkých a suchých dnech budou sazenice potřebovat více vody. Záleží také na velikosti květináče. Sazenice v malých květináčích je třeba zalévat častěji, protože půda rychleji vysychá.

Půda by měla být vždy mírně vlhká, ale ne přemokřená. Obvykle platí, že pokud je půda v hloubce 1-2 cm suchá, je čas zalít.

Kolik vody mám dávat sazenicím rajčat?

Půda by měla být vždy mírně vlhká, ale ne přemokřená. Obvykle platí, že pokud je půda v hloubce 1-2 cm suchá, je čas zalít.

Odhaduje se, že mladým sazenicím stačí 30-50 ml na sazenici, starším (3-6 týdnů starým) 100-150 ml na sazenici a sazenicím připraveným k přesazení (6-8 týdnů starým) 200-250 ml na sazenici. Nezapomeňte, že se jedná pouze o přibližné hodnoty, které závisí nejen na věku, ale také na kondici a vnějších podmínkách.

Podobné příspěvky